herb wzp

Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej

Zachodniopomorskie 2016

malopolskie lodzkie opolskie mazowieckie Pomorskie malopolskie podkarpackie Lubuskie Podlaskie Kujawsko-Pomorskie kielce lubelskie Wielkopolskie Dolnośląskie Śląskie

Wyzwania związane z wdrażaniem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, spuścizna po PGR-ach, kształtowanie polityki sportowej i krajobraz samorządowo-gospodarczy po ustawie o OZE zdominują obrady II Konwentu Marszałków RP w Luboradzy (gm. Barwice). Dziś pierwszy dzień obrad. Spotkanie otworzył Olgierd Geblewicz, marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, które przewodniczy konwentowi.

 

- Przewodniczenie konwentom, to dla nas ogromny zaszczyt. Cieszymy, że w tym półroczu możemy organizować nasze spotkania. Niestety, będziemy prowadzić dyskusje bez udziału strony rządowej, co stwierdzam z dużą przykrością. Chciałbym, abyśmy wrócili do modelu współpracy, który wcześniej była normą. Mamy wprawdzie dyskutować o problemach województw, ale chcemy to robić wspólnie, bo przecież to rząd i parlamentarzyści wyznaczają ramy naszego działania. Jako samorządowcy jesteśmy wciąż otwarci na dialog. Dotychczas udało nam się zdziałać wiele dobrego, stąd brak dialogu jest niezrozumiały i niepokoi. Oby był to stan przejściowy – podkreślał marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

 

Jednym z tematów przewodnich konwentu będą obszary wiejskie. Jak za kilka lat będzie wyglądała Polska wieś, jaki wpływ na jej kształtowanie zachowają samorządy, którym jest najbliżej do społeczności lokalnej? To tylko niektóre z pytań, na które postarają się odpowiedzieć uczestnicy konwentu - Każdy region ma bardzo zróżnicowane obszary wiejskie, więc wyzwań w naszej dyskusji nie zabraknie. Mimo naszych wielokrotnych zaproszeń Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel nie zaszczycił nas swoją obecnością, ani nie wyznaczył żadnego zastępcy. O problematyce obszarów wiejskich musimy zatem dyskutować sami – zaznaczył marszałek Geblewicz.

 

Pierwszy dzień obrad rozpocznie dyskusja dotycząca wyzwań związanych z PROW na lata 2014-2020 oraz miejscem obszarów wiejskich w przygotowywanym przez Rząd - Planie na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przyszłość obszarów wiejskich to również okazja do omówienia spuścizny, jaka pozostała po Państwowych Gospodarstwach Rolnych.

 

II Konwent Marszałków będzie także poświęcony współpracy pomiędzy władzami centralnymi a samorządowymi w kwestii  kształtowania regionalnej i lokalnej polityki sportowej.  Poza tym w Luboradzy odbędzie się Debata Rzeczpospolitej w ramach cyklu „Polska Regionów” dotycząca odnawialnych źródeł energii.