herb wzp

Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej

Zachodniopomorskie 2016

malopolskie lodzkie opolskie mazowieckie Pomorskie malopolskie podkarpackie Lubuskie Podlaskie Kujawsko-Pomorskie kielce lubelskie Wielkopolskie Dolnośląskie Śląskie

Budowa Domu Polskiego i Dialogu Europejskiego we Lwowie, to wyzwanie, do udziału w którym zachęcał marszałków województw Longin Komołowski w imieniu Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Stowarzyszenie istnieje od 1990 roku i  zajmuje się budową wspólnoty Polaków na całym świecie. W praktyce praca stowarzyszenia wspiera naukę języka polskiego, działania na rzecz kultury polskiej, pomaga w powoływaniu przedszkoli polskich itp

 

Budowa Domu Polskiego i Dialogu Europejskiego we Lwowie, to wyzwanie, do udziału w którym zachęcał marszałków województw Longin Komołowski w imieniu Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Stowarzyszenie istnieje od 1990 roku i  zajmuje się budową wspólnoty Polaków na całym świecie. W praktyce praca stowarzyszenia wspiera naukę języka polskiego, działania na rzecz kultury polskiej, pomaga w powoływaniu przedszkoli polskich itp.

- Są obszary takie jak np. Żytomierszczyzna, gdzie mieszka 400 tys. Polaków i tam bardzo potrzebny jest ośrodek, w którym polskość można kultywować - mówił Longin Komołowski.


Podobna inicjatywa zrealizowana została w Wilnie. Tam Dom Polski zbudowany został w 2000 roku i – zdaniem Longina Komołowskiego – jest to faktycznym centrum polskości. - Nie ma takiej uroczystości, która nie odbyłaby się w tym ośrodku, Organizowane są tam koncerty, różnego rodzaju spotkania, wystawy, funkcjonują tam dwa teatry - mówił Longin Komołowski.


Od 24 lat, czyli od momentu, gdy powstała wolna Ukraina, marzeniem Polaków jest budowa takiego domu. Dopiero w 2013 mer Lwowa podjął decyzję, by oddać w 49-letnią dzierżawę (maksymalny okres dzierżawy na Ukrainie) odpowiednią działkę, na której rozpoczęła się budowa. Przy ulicy Szewczenki rośnie budynek, obecnie wzniesiona jest już pierwsza kondygnacja. Przedsięwzięcie zostało wsparte kwotą 7 mln zł z budżetu państwa, lecz mimo to jest opóźnione i jego kontynuacja wymaga dalszych nakładów finansowych.


Longin Komołowski apelował do samorządów województw o pomoc w ukończeniu dzieła. - Różne regiony mają dzisiaj siedziby w Brukseli, a my proponujemy przedstawicielstwo regionów we Lwowie, by można było operować na terenie Ukrainy. Proszę o pomoc, bo tego typu działalność nie byłaby skuteczna, gdyby  nie dotychczasowa pomoc samorządów różnych szczebli. Bez Was z pewnością sytuacja naszych rodaków byłaby dużo trudniejsza - mówił Longin Komołowski

 

Marszałek podkarpacki, Władysław Ortyl poparł pomysł stowarzyszenia. - Decyzja o budowie tego domu jest historyczna, trzeba znaleźć ścieżkę wsparcia. Mogłaby tam funkcjonować „wysunięta placówka” regionów za pośrednictwem Związku Województw RP. Pozostawilibyśmy  materialny dowód naszej obecności - powiedział.


Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbieta Polak także z aprobatą odniosła się do pomysłu. - Nie wyobrażam sobie, abyśmy się odwracali od inicjatywy. Najtrudniejsze będzie znalezienie ścieżki prawnej, by znaleźć sposób na dofinansowanie tego zadania, ale powinniśmy się postarać – mówiła. 


Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz wskazywał, że będzie to  problem natury prawnej, a decyzja w sprawie finansowania leży w gestii sejmików województw. Jako prezes ZWRP poprosił o propozycje rozwiązań formalnych w tej sprawie. - Jeśli samorządy włączą się w budowę Domu Polskiego we Lwowie, to będą miały niejako obowiązek, by zaznaczyć tam swoją obecność - dodał.