herb wzp

Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej

Zachodniopomorskie 2016

malopolskie lodzkie opolskie mazowieckie Pomorskie malopolskie podkarpackie Lubuskie Podlaskie Kujawsko-Pomorskie kielce lubelskie Wielkopolskie Dolnośląskie Śląskie

Trudna sytuacja w psychiatrii była jednym z tematów drugiego dnia samorządowego szczytu w Szczecinie. Samorządy Województw RP zwracały uwagę, iż szczególnie niedoszacowane są świadczenia związane ze stacjonarną opieką psychiatryczną.

 

 

W ocenie marszałków województw model opieki psychiatrycznej wymaga dostosowania do potrzeb pacjentów oraz ich rodzin. Ponadto Konwent podkreślił, że należy pamiętać o sytuacji w jakiej obecnie znajdują się szpitale psychiatryczne.

 

- Marszałkowie Województw RP apelują, by zmiany jakie będą wprowadzane w psychiatrii nie koncentrowały się jedynie na opiece środowiskowej, lecz dotyczyły także opieki stacjonarnej, bez której nie jest możliwe skuteczne leczenie wielu ciężkich chorób psychiatrycznych. Strategia kierunkująca środki jedynie na opiekę środowiskową, u podstaw której leży przekonanie, iż wzrost finansowania opieki szpitalnej przyczyni się do zaniedbania środowiskowej opieki psychiatrycznej jest błędna - brzmi jeden z ważniejszych fragmentów dokumentu.

 

Stanowisko zwraca także uwagę na kwestie braku zabezpieczenia stacjonarnych świadczeń w zakresie psychiatrii dzieci i młodzieży oraz zabezpieczenia dostępu do świadczeń związanych z zaburzeniami somatycznymi dla pacjentów placówek psychiatrycznych.

Załączone pliki:
PlikRozmiarLiczba pobrańOstatnia modyfikacja
Pobierz plik (Stanowisko w sprawie trudnej sytuacji w psychiatrii.pdf)Stanowisko w sprawie trudnej sytuacji w psychiatrii.pdf238 kB8752016-08-02 14:36