herb wzp

Konwent Marszałków Województw Rzeczypospolitej Polskiej

Zachodniopomorskie 2016

malopolskie lodzkie opolskie mazowieckie Pomorskie malopolskie podkarpackie Lubuskie Podlaskie Kujawsko-Pomorskie kielce lubelskie Wielkopolskie Dolnośląskie Śląskie
Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Izabella Byszewska

Prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Izabella Byszewska podczas II dnia posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP podsumowała dotychczasową współpracę z regionami w ramach promocji  producentów produktów tradycyjnych i regionalnych oraz zaproponowała wzmocnienie dotychczasowych działań. – To nasz obowiązek, aby chronić i wspierać wytwórców produktów tradycyjnych i regionalnych, którzy  przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju regionów – mówiła prezes PIPRiL podczas prezentacji.

 

 - Produkty regionalne i tradycyjne oraz oferta zdrowej żywności  są coraz lepiej dostrzegalne. Powiększa się też rynek odbiorców. Duża w tym praca Urzędów Marszałkowskich  i myślenia sieciowego oraz lokalnych grup działania i środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Patrząc na to co się dzieje w Europie, mamy jeszcze dużo do zrobienia, dlatego warto zacieśniać współpracę -  mówił podczas konwentu Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Podczas prezentacji prezes Izby Izabella Byszewska mówiła, że produkty tradycyjne i regionalne mają ogromne znaczenie dla regionów, przyczyniają się do wzmacniania turystyki kulinarnej oraz rozwoju coraz modniejszych szlaków kulinarnych. Pojawiła się też nowa kategoria turystów, którzy nie tylko chcą smakować, ale też uczestniczyć w procesie wytwarzania produktów.  – To nasz obowiązek, aby chronić i wspierać wytwórców produktów tradycyjnych i regionalnych, którzy  przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju regionów – mówiła Izabella Byszewska, przedstawiając założenia pierwszego krajowego systemu jakości żywności „Jakość i Tradycja”, jedynego  systemu certyfikacji produktów regionalnych i tradycyjnych, wpisanego do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i notyfikowanego przez Komisję Europejską.

 

Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego  zrzesza obecnie ponad 200 instytucji, lokalnych grup działania oraz organizacji, które zaangażowane są we wspieranie tradycyjnej żywności. Uczestniczy w identyfikacji produktów regionalnych i w tym celu organizuje razem z szesnastoma regionami konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”. – Z konkursu zrodziła się idea powołania Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego. Laureaci konkursu uznali, że potrzebują organizacji, która będzie ich wspierać. Przez piętnaście lat zidentyfikowaliśmy ponad 15 tys. produktów  i wyróżniliśmy „Perłami” 200 produktów – wymieniała I. Byszewska.

 

Komisja ds. żywności  Związku Województw RP będzie pracować nad przygotowanym aneksem do porozumienia z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego, podpisanego w roku 2006.